Inženjerskogeološka karta BiH
Inženjerskogeološka karta FBiH se odlikuje izrazitom raznovrsnošću litostratigrafskog sastava (stijene i kompleksi stijena su često puta tektonski vrlo oštećeni), visokim stupnjem seizmičke djelatnosti, kompleksnim hidrogeološkim svojstvima, izrazitim reljefom, različitom klimom i vodenim tokovima velikog nagiba dna, te značajnim uticajem antropogenim uticajima na teren. Ove specifičnosti u većoj ili manjoj mjeri već unaprijed određuju i inženjerskogeološke karakteristike terena. Polazeći od spomenutih specifičnosti područja FBiH na karti su prikazani: litološki sastav sa važnijim fizičkim svojstvima stijena i kompleksa stijena što su nastale endogenim i egzogenim geološkim procesima. Na temelju inženjerskogeoloških značajki tereni su rejonirani prema stupnju stabilnosti i stupnju najveće seizmičke aktivnosti. Pored litološkog sastava terena, prikazane su i engodene pojave kao što su lomovi (rasjedi, ljuske i navlake). Savremeni egzogeni geološki procesi su prikazani pojavama koje su neposredna posljedica tih procesa na terenu. To su područja koja su ugrožena klizanjem i odronjavanjem stijena, brzim ispiranjem, stvaranjem jaruga i naplavina od bujica. Prema stabilnosti padina tereni su razvrstani u tri kategorije (stabilni, uslovno stabilni i nestabilni tereni). Uvažavajući izuzetan uticaj potresa na inženjerskogeološke uslove terena, na karti su razgraničena područja različitih stupnjeva najjače potresne aktivnosti prema MCS skali.
Simple
- Alternate title
-
Inženjerskogeološka karta Federacije Bosne i Hercegovine
- Date (Creation)
- 1965
+387 (33) 48 33 61
https://fzzg.gov.ba/
- Maintenance and update frequency
- As needed
- Maintenance note
-
Podaci se ažuriraju prema ukazanoj potrebi.
- Theme
-
-
fzzg
-
inženjerska geologija
-
karta
-
IGK
-
500000
-
FBiH
-
endogeni
-
egzogeni
-
litologija
-
seizmika
-
stabilnost
-
procesi
-
-
Spatial scope
-
-
Nacionalni
-
- Access constraints
- Other restrictions
- Other constraints
- Vektorski podaci imaju ograničeno korištenje i izdaju se na zahtjev.
- Use constraints
- Other restrictions
- Other constraints
- Korištenje i pristup podacima u skladu sa važećim propisima i praksama Federalnog zavoda za geologiju.
- Spatial representation type
- Vector
- Spatial representation type
- Grid
- Denominator
- 500000
- Language
- bos
- Language
- Hrvatski
- Language
- srp
- Language
-
eng
- Topic category
-
- Boundaries
- Location
- Geoscientific information
- Begin date
- 1969-01-01
- Unique resource identifier
- EPSG:31276
- Distribution format
-
-
ESRI Shapefile
(
)
-
ESRI File Geodatabase (.gdb)
(
10.x
)
-
PDF
(
)
-
ESRI Shapefile
(
)
- OnLine resource
- Službena internet stranica Federalnog zavoda za geologiju ( WWW:LINK-1.0-http--link )
- OnLine resource
-
Inženjerskogeološka karta BiH
(
WWW:LINK-1.0-http--link
)
Na karti su prikazani: litološki sastav sa važnijim fizičkim svojstvima stijena i kompleksa stijena i pojave nastale endogenim egzogenim geološkim procesima.
- Hierarchy level
- Dataset
Conformance result
- Date (Publication)
- 2010-08-12
- Pass
- Yes
- Statement
-
Inženjerskogeološka karta Bosne i Hercegovine M 1:500 000 urađena je na osnovu inženjerskogeološke karte SFR Jugoslavije koja je izrađena najvećim dijelom na temelju još neobjavljanih dokumenata ali i na temelju podataka iz literature. Karta je izrađena u Odjeljenju za inženjersku geologiju i hidrogeologiju Zavoda za geološka i geofizička istraživanja u Beogradu u vremenu između 1962. i 1695. godine. U prvoj verziji karte izvršena je podjela terena prema litološkom sastavu. Karta je izrađena po uputama koja su izrađena u Zavodu za geološka i geofizička istraživanja. U ovoj fazi rada sa Zavodom su sarađiali: Geološki zavod u Ljubljani - F. Drobne, T. Nosan i Lj. Žlebnik; Institut za geološka istraživanja zagreb - V. Šikić; Zavod za inženjersku geologiju i hidrogeologiju Građevinskog fakulteta u Sarajevu - R. Jovanović i Z. Bračinac. Ovo su zavodi istraživali na područjima republika kojima pripadaju. Proučavanje seizmičnosti terena izvršeno je na temelju tektonske karte sa posebno istaknutim elementima neotektonike. Radove u ovom periodu izvršio je Zavod za geološka i geofizička istraživanja P. Čubrilović, Lj. Palavestrić, T. Nikolić i N. Radović. Katru tektonike sa elementima neotektonike izradio je B. Ćirić. Seizmičke karte sa označenim epicentrima i izolonijama najvećeg intenziteta uradili su V. Ribatić iz Astronomsko-geofizičkog opservatorija Univerziteta u Ljubljani, D. Cvijanović iz Geofizičkog zavoda Prirodno-matematičkog fakulteta u Zagrebu i M. Janković iz Seizmološke stanice u Sarajevu. Tumač karte je urađen naknadno 1696. godine. Kreirana je vektorskom obliku od strane Federalnog zavoda za geologiju u skladu sa savremenim softverskim programima za Geografske informacione sisteme (GIS), a kompletan sadržaj ove karte predstavlja sastavni dio inženjerskogeološke baze podataka (gdb).
- File identifier
- 472c52d7-d618-4bcb-bbc1-73335a017e52 XML
- Metadata language
- Hrvatski
- Character set
- UTF8
- Hierarchy level
- Dataset
- Date stamp
- 2024-08-06T09:13:05
https://fzzg.gov.ba/